INTERIÉROVÝ DIZAJN S IKEA HOME PLANNER

Byť unikátnym, moderným a rýchlo sa prispôsobovať novým trendom by malo byť cieľom každej modernej organizácie. Medzi súčasné trendy patrí najmä využívanie internetu nie len pri propagácii, ale aj pri samotnom predaji výrobkov či služieb. Prevažná väčšina prevádzok preto poskytuje svojim zákazníkom práve možnosť nakupovania cez internet. Mnohí zákazníci už tomuto čaru prepadli. Niektorí ho uprednostňujú pre jeho pohodlnosť, iní sa chcú iba informovať o výrobkoch či cenách a samotný produkt si zakúpia v kamennej prevádzke. Možnosť nakupovania v e – shope už dnes nie je ničím výnimočným dokonca ani v odvetví s nábytkom. Viacero predajcov s nábytkom už má zriadené internetové obchody, kde si zákazníci môžu vyberať rôzne varianty produktov, so špecifikáciou rozmerov, farieb, či materiálov z ktorých sú vyrobené.  Sieťový predajca nábytku IKEA však posúva hranice nakupovania cez internet  na oveľa vyššiu úroveň.  Na trh prišiel s novinkou, ktorú doposiaľ neponúka žiadny iný predajca v tomto odvetví.

Pri zariaďovaní domácnosti, nie je vždy jednoduché predstaviť si, ako bude v obývacej izbe vyzerať vysnívaný kus nábytku, alebo či sa vybraná kuchynská linka vojde do malého priestoru, ktorý máme k dispozícii. Za týmto účelom je bežne možné využiť služby odborníka, ktoré sú však spravidla platené. Na túto skutočnosť zareagovala spoločnosť IKEA tak, že túto platenú súčasť plánovania interiérov nahradila na mieru šitým jedinečným produktom, ktorý dokáže zreálniť ich predstavy o ideálnom zariadení svojho budúceho bývania, či kancelárskych priestorov a vďaka ktorému sa môžu stať svojimi vlastnými interiérovými  dizajnérmi. Tento produkt sa nazýva IKEA Home Planner.

 IKEA Home Planner je špeciálny program, prostredníctvom ktorého je možné navrhovanie častí interiéru bez potreby využitia služieb odborníka. Pomocou tohto programu má zákazník možnosť v pohodlí svojho domova vytvoriť návrh, ako by asi jeho byt, alebo kancelária vyzerali s novým nábytkom, kam by ho mohol umiestniť a či sa vôbec do miestnosti vojde.  Ikea Home Planner je voľne dostupný a bezplatný program, ktorý je možné používať viacerými spôsobmi. Od inštalácie tejto aplikácie priamo na svojom vlastnom PC, cez online verziu prístupnú prostredníctvom internetu, až po plánovanie priamo v obchodnom dome IKEA v tzv. „Plánovacej zóne“, ktorá je vybavená počítačmi vďaka ktorým si dokážete naprojektovať 3D plán napríklad vašej novej kuchyne.[1] Nespornou výhodou tohto plánovača je možnosť ukladania vytvorených návrhov interiéru na server spoločnosti IKEA, ku ktorým má následne zákazník (užívateľ) nepretržitý prístup s možnosťou modifikácie vytvorených návrhov a prípadnej konzultácie s personálom IKEA.

Plánovač bol uvedený na trh už v roku2009 aod tej doby prešiel rôznymi inováciami. V súčasnosti je možné 3D zobrazenie všetkých výrobkov, vďaka čomu je výsledok veľmi podobný realite.

Tento nástroj má niekoľko prevedení, prostredníctvom ktorých je možné plánovanie rôznych častí bytového priestoru. Najzákladnejšie z nich sú najmä:

Kuchynský plánovač: Tento nástroj umožňuje plánovanie kuchynskej linky, pričom táto aplikácia zohľadňuje aj rozmiestnenie plynových, vodovodných a elektrických  prípojok, ako aj rozmiestnenie kúrenia, ventilácie, odpadov či ďalších prekážok. Okrem plánovania samotnej kuchynskej linky je možné navrhnúť aj umiestnenie jedálenského stola, stoličiek, doplnkov atd.

Besta plánovač (plánovač obývacích izieb): Jedná sa o aplikáciu, ktorá ponúka už prednastavené kombinácie zostáv obývacích stien, ktoré je možné ľubovoľne modifikovať alebo medzi sebou rôzne kombinovať a vytvoriť tak jedinečnú obývaciu zostavu.

Kúpeľňový plánovač: Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o nástroj, ktorý slúži na vytváranie návrhov zariadenia kúpeľní nábytkom a doplnkami. Zákazníci si môžu vybrať z ponuky, ktorá zahŕňa výber rôznych druhov umývadiel, úložných priestorov, skriniek, zrkadiel a podobne.

Pax plánovač (rozmiestenie úložných priestorov v skriňových zostavách): Tento nástroj ponúka okrem plánovania vnútorného usporiadania skriňových zostáv, aj výber spálňového zariadenia ako napríklad postele, matrace, úložné priestory, doplnky a podobne.

Billy plánovač (plánovanie úložných priestorov pre knihy, cd, dvd): Jedná sa o aplikáciu, ktorá ponúka rovnako ako „Besta plánovač“ už prednastavené kombinácie zostáv úložných priestorov, ktoré je možné ľubovoľne modifikovať alebo medzi sebou rôzne kombinovať.

Použitie programu je veľmi jednoduché a pohodlné, zákazník si dokáže zariadiť a vyzdobiť kuchyňu, kanceláriu, či spálňu nie len nábytkom, ale aj rôznymi doplnkami. Naplánovanie umiestnenia nábytku a zariadenia podľa presných rozmerov úplne od začiatku, poskytne zákazníkovi možnosť vytvoriť miestnosť presne podľa jeho predstáv. Definovanie presných rozmerov, rozmiestnenia okien a dverí umožní imitovať presný vzhľad miestnosti, ktorá sa bude zariaďovať. Následné vyberanie konkrétnych produktov v rôznych vyhotoveniach a farbách poskytne zákazníkovi presnú predstavu a uľahčí mu tak výber aj samotné rozhodovanie o nákupe. Ikea Home Planner je prepracovaný do najmenších detailov. Svoju virtuálnu miestnosť si môžu používatelia vytvoriť za chvíľku. Vybraný nábytok a spotrebiče sa jednoducho myšou premiestnia na určené miesto, následne si zákazník pozrie svoj výtvor v trojrozmernom prevedení a uloží ho na svoj počítač, alebo na server IKEA, odkiaľ si ho bude môcť otvoriť z každého počítača, ktorý má funkčné pripojenie na internet.

 Najväčší úspech prežíva Ikea plánovač kuchýň. Veľmi úspešne je využívaný mnohými zákazníkmi, ktorí plánovanie svojej kuchyne nemajú z rôznych dôvodov premyslené.

 „Prieskum medzi členmi klubu IKEA Family ukázal, že ľudia nevedia, ako s návrhom kuchyne začať. Až 28% ľudí by začalo s plánovaním kuchyne bez toho, aby si miestnosť najskôr zmerali. K dispozícii im preto je plánovací program IKEA, vďaka ktorému svoj sen dovedú až do úspešného konca. Plánovací program kuchyne môže s trochou prípravy veľmi jednoducho používať ktokoľvek. 60 % respondentov, ktorí si už novú kuchyňu kúpili, použili pri jej návrhu najprv plánovací program IKEA a považujú ho za veľmi užitočný.“[2]

 Tak, ako už bolo v texte vyššie uvedené, používanie tohto plánovacieho nástroja je relatívne jednoduché a užívateľsky prístupné. Samotné plánovanie môžeme zhrnúť do troch základných krokov popísaných nižšie, na príklade využitia najpopulárnejšieho plánovača IKEA – plánovač kuchýň.[3]

Prvým krokom pri plánovaní kuchyne je definovanie rozmerov miestnosti (výška stropov, dĺžka stien, osadenie okien…) s uvedením rozmiestnenia jednotlivých elektrických vývodov, vodovodných prípadne plynových prípojok  a iných prekážok v priestore.

Druhým krokom pri plánovaní kuchyne je rozmiestnenie úložných priestorov (typizovaných korpusov) kuchynskej linky so zadefinovaním umiestenia spotrebičov, batérii, umývadla atď.

Tretím a záverečným krokom je výber typu povrchovej úpravy kuchynskej linky, výber spotrebičov, batérií atď.

Po naplánovaní umiestnenia, rozmerov a typu jednotlivých kusov nábytku a spotrebičov zosumarizuje plánovač finálny výstup. Okrem konkrétnych názvov výrobkov získa užívateľ aj predstavu o cene. Výstupom bude nielen finálna cena celej zostavy, ale aj konkrétne ceny za jednotlivé položky. Ako je už spomenuté vyššie, finálny plán je možné uložiť na server IKEA alebo do počítača konkrétneho užívateľa, čo umožňuje ho kedykoľvek editovať.

 Nielen skutočnosť, že žiaden z predajcov doposiaľ nedisponuje podobným programom, ale aj jeho jednoduchosť a komplexnosť, robí tento plánovač výnimočným a unikátnym. V súčasnom trhovom prostredí, kde sa konkurenti „bijú“ o nových či stávajúcich zákazníkov, môže byť práve takýto unikátny nápad veľkou konkurenčnou výhodou. IKEA výborne zareagovala na potreby všetkých typov zákazníkov a pomohla im zreálniť predstavy o ich vysnívanom bývaní či pracovných priestoroch, dokonca bezplatne.

 Takýto postoj k inováciám by mal byť inšpiráciou aj pre ďalších predajcov, nielen v odvetví s nábytkom. Na podobnom princípe by mohli fungovať napríklad predajne plastových okien ,dverí a podlahových krytín, ďalej by sa mohol uplatniť v automobilovom priemysle či záhradkárstve.

Unikátnosť a aplikovateľnosť tohto produktu na takmer každý typ zákazníka, predpokladá jeho ďalší rozvoj a inovácie, čo mu zaručuje úspešnú budúcnosť. Medzi tieto inovácie by sa napríklad mohlo zaradiť aj posúdenie „amatérskeho“ návrhu používateľa odborníkom. Túto službu by predajca mohol poskytovať v platenej forme, na základe objednávky konkrétneho záujemcu, alebo bezplatne, čo by bezpochyby predstavovalo pridanú hodnotou pre každého zákazníka a zároveň aj konkurenčnú výhodu v danom odvetví.

 Autor: Miroslava Krajačičová

 LITERATÚRA

  1. IKEA so špeciálnou web stránkou a novou súťažou. [online] Stratégie Online, 6.4.2011. [citované 4.12.2011]. Dostupné z <http://strategie.hnonline.sk/sk/sedy/spravy/marketing/ikea-ma-specialnu-web-stranku-aj-novu-sutaz.html>
  2. Kúpte si kuchyňu v 5 krokoch: 5 krokov k novej kuchyni. [online] 2011. [citované 4.12.2011]. Dostupné z <http://www.ikea.com/ms/sk_SK/rooms_ideas/kitchen_howto/EU/buy_a_kitchen.html>
  3. Nový 3D kuchynský plánovač: IKEA HOME PLANNER. [online] 2011. [citované 4.12.2011]. Dostupné z <http://www.ikea.com/ms/sk_SK/customer_service/ikea_homeplanner.html>

[1] http://www.ikea.com/ms/sk_SK/rooms_ideas/kitchen_howto/EU/buy_a_kitchen.html

[2] http://strategie.hnonline.sk/sk/sedy/spravy/marketing/ikea-ma-specialnu-web-stranku-aj-novu-sutaz.html

[3] http://www.ikea.com/ms/sk_SK/customer_service/ikea_homeplanner.html