Tri pádne dôvody, prečo mať vlastný blog

Priznám sa, že na internete sa málokedy začítam tak hlboko, ako na blogu. Žiaden z nich nesledujem pravidelne a narážam na ne skôr iba náhodou. Ale čo sa mi na nich páči je, že vecné fakty sprevádzajú osobné skúsenosti a náhľady. Často aj povzbudenie, rozvíjať svoj koníček ďalej. Pokiaľ aj vy patríte k ľuďom, ktorí si radi prečítajú nejaký blog, možno vás už napadlo, že by ste mohli taktiež začať aj písať. Pozrime sa na výhody, ktoré vám vlastný blog prinesie. Môže byť nielen osobného, ale aj finančného charakteru.

Radosť z podieľania

Blogy sa pôvodne vyvinuli z potreby podeliť sa o svoju tému s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy. Predstavte si, že radi niečo vytvárate rukami a narazíte na technický problém. Či sa vám ich podarí vyriešiť alebo nie, o oboje sa môžete podeliť na blogu vo forme ponúknutej alebo prijatej rady. S každým dňom, s ktorým porastie intenzita blogov a kontaktov, porastie aj dobrý pocit z toho, že ste niekomu pomohli a obohatili tak jeho život. To isté budete zažívať aj vy. Pamätáte sa ešte na doby, keď bolo možné stretávať sa s priateľmi v kluboch, či kaviarňach a vášnivo diskutovať o čomkoľvek? Tieto živé debaty sa teraz presunuli na blogové platformy. Tu sa môžete učiť nové veci alebo naopak ukázať, čo viete, vymieňať a dopĺňať názory, ako aj skúsenosti, zdokonaľovať svoje umenie, alebo jednoducho zvyšovať popularitu vašej témy. Môžete udržiavať medzinárodné kontakty. Byť v spojení s ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o rovnakú vec ako vy. Veď viete sami, čo v medziľudskom kontakte hľadáte najviac.

Propagácia vlastného webu

Toľko k „idealistickému“ poslaniu vlastného blogu. Blog ale môže mať aj finančné výhody. Spolu s blogom zákonite zvyšujete svoju vlastnú známosť. Tú môžete využiť aj na propagáciu vlastných stránok, ktoré môžu byť aj komerčného charakteru. Aj teda budete chcieť dosiahnuť určitej publicity, budete musieť svoj blog, respektíve web propagovať. Tu sú ideálne blogové platformy, pretože máte šancu relatívne rýchlo dostať svoje meno do povedomia čitateľov. Na blogových platformách špecializovaných komunít spravidla nie sú vítané komerčné príspevky. Ale nič vám nebráni v tom, na tomto mieste jednoducho propagovať svoje dobré meno.

Blog môžete samozrejme písať aj na vlastných stránkach. Jeho výhodou je, že ste pánom vlastného blogu a okrem právneho, etického a technického rámca vás v podstate nič neobmedzuje. Rozbehnutie blogu na vlastnom webe môže zabrať nejaký čas, pretože nemôžete očakávať, že odkazy na vaše stránky budú vo vyhľadávačoch umiestnené hneď na prvých miestach. Na vlastných stránkach potom môžete blog rozšíriť o rôzne funkcie, a dokonca s jeho pomocou zarábať peniaze. Všeobecná známosť, ktorá vedie k sledovanosti a návštevnosti, naopak zase otvára netušené finančné možnosti.

Cenné skúsenosti z mnohých profesií

Asi nikoho neprekvapí, že písať blog nie je iba o písaní. Taktiež budete potrebovať znalosti v roli redaktora, možno aj fotografa, grafika a programátora, či aspoň zdatného používateľa IT. Pokiaľ zarábate prostredníctvom blogu peniaze, tak ste zároveň produktovým manažérom, marketérom, špecialistom predaja, občas aj účtovníkom a daňovým poradcom. Toto všetko môžete náležite uviesť aj vo svojom oficiálnom životopise (samozrejme, že nie je dobré preháňať, aby to celé nevyznelo nevierohodne). Poznám jednu berlínsku bloggerku, ktorá z čírej zúfalosti začala písať blog o svojej nezamestnanosti a frustrujúcich negatívnych odpovediach od firiem. Vďaka blogu sa zoznámila s ďalšími sociologičkami a ľuďmi, ktorí sa pohybujú v humanitárnych organizáciách. Teraz má prácu šéfky PR pre združenie mierových aktivistov.

Pustite sa do toho najlepšie hneď

Nech sú vaše osobné dôvody pre blog akékoľvek, mali by ste mať stále na pamäti, že jedného dňa budete chcieť pomocou blogu zarábať peniaze. Preto sa neustále obzerajte po nových partneroch, či nápadoch. Môžu vám pomôcť premeniť svojho koníčka na zdroj obživy.