iTunes Store vs. MP3nadruhou

Za posledné roky sa vo svete v bežnom živote rozšírilo počúvanie hudby prostredníctvom MP3 a MP4 prehrávačov.  MP3 formát je zápis zvukového signálu, ktorý má väčšinou veľkosť niekoľkých megabytov.

MP3-ky je možné kúpiť si prostredníctvom platených služieb ako je napríklad iTunes Store alebo je možné si ich stiahnuť zdarma cez rôzne freedownloudove stránky ako je napríklad www.mp3nadruhou.cz, www.MP3databaza.com, www.rapidshare.com a podobne.

Pre používanie služby iTunes Store je potrebné stiahnuť si bezplatne z webovej stránky spoločnosti Apple program iTunes (je dostupný pre operačný systém Windows aj Mac) – viď. Obrázok 1.

Obrázok 1. Program iTunes

iTunes je software, ktorý prioritne slúži na prehrávanie a správu multimédií pre používateľov prehrávaču iPod od spoločnosti Apple. Cez iTunes si používatelia iPodov synchronizujú svoje hudobné, filmové alebo audio knižnice, ktoré následne prepojením iPodu s PC prekopírujú na svoje iPody. Bez uvedeného programu nie je možné iPod použiť, nakoľko na rozdiel od bežných MP3 prehrávačom nie je možné na iPod nahrávať hudbu ako na USB klúč, ale je potrebné stiahnuť ju a uložiť do programu iTunes. Do ITunes je možné stiahnuť hudbu, filmy alebo audioknihy. Cez iTunes Store je možné pozrieť si alebo vypočuť bezplatne rôzne prednášky, diskusie alebo kurzy prestížnych univerzít z celoho sveta.  iTunes Store taktiež ponúka aj požičiavanie filmov a seriálov, ale táto možnosť zatiaľ nie je pre Slovensko dostupná.

Pre používanie služby iTunes Store je potrebné vytvorenie užívateľského účtu Apple ID – viď. Obrázok č. 2.

Obrázok č.2 Vytvorenie užívateľského účtu Apple ID pre používanie služby iTunes Store.

V ďalšom kroku vypíšeme do zobrazených políčok údaje, ktoré sú potrebné k vytvorenie účtu Apple ID. Týmito údajmi sú – e-mail, heslo, bezpečnostná otázka a odpoveď na ňu, dátum narodenia, prípadne môžeme zakliknúť možnosť na dobrovoľné odoberanie noviniek – viď. Obrázok č. 3.

Obrázok č. 3 Vzor okna pre vyplnenie údajov pre účet Apple ID

Po vyplnení požadovaných údajov by mal následne prísť od Apple overovací e-mail na e-mailovú adresu, ktorú sme zadali pri registrácii na účet Apple ID. Verifikovaním e-mailu budeme znova presmerovaný na stránku Apple, kde potvrdíme svoj e-mail a zadáme Apple ID (vaša e-mailová adresa) a heslo.

iTunes taktiež požaduje, aby bol autorizovaný počítač, ktorý môže používať a synchronizovať obsah iTunes. K jednému účtu je možné autorizovať maximálne 5 počítačov.

Po vytvorení Apple ID môžeme začať používať službu iTunes Store, ktorá momentálne pre slovenský trh ponúka Music, App Store, Books, Podcast a iTunes U.

Cez sekciu Music je možné nakupovať jednotlivé skladby, ale aj celé albumy. Ceny sú rôzne, jedna skladba vychádza cca od 0,80 eura, ale taktiež tu môžeme nájsť aj albumy, ktoré sú k dispozícii zdarma.

Okrem toho, že tento program slúži pre synchronizáciu hudby pre iPody , postupným vývojom prehrávačov sa stal aj nástrojom pre správu hudby. Hudba v iTunes Store je vo formáte AAC – Advanced Audio Coding, čo je štandardizovaná stratová kompresia a kódovanie systému pre digitálne audio. Dosahuje celkovo vyššiu kvalitu ako zvuk MP3.

Webová stránka http://mp3s.nadruhou.net/mp3-ke-stazeni-zdarma/ – voľné sťahovanie MP3 a hudobných videí

Táto stránka je určená pre sťahovanie hudby zadarmo.  Na rozdiel od iTunes Store nie je pre sťahovanie hudby z tejto stránky potrebný žiaden špeciálny program ani nie je potrebné sa na tejto stránke registrovať. Stránka http://mp3s.nadruhou.net/mp3-ke-stazeni-zdarma/ obsahuje hudbu a videá, ktoré na stránku vložili jej používatelia.

Registrácia je potrebná iba v prípade, že chcete prispievať do fóra používateľov alebo mať prístup do sekcie „Na prianie“, kde si môžu užívatelia želať, ktorú MP3 alebo video chcú mať na stránku vložené.

Pre registráciu je postačuje zadať iba povinné údaje a to sú –nick (meno, ktoré budeme  pri vstupe na fórum používať), heslo a e-mail.

Registráciou automaticky súhlasíte s tým, že Vám budú zasielané na zadanú e-mailovú adresu novinky webovej stránky, avšak po obdržaní prvého takéhoto e-mailu je možné požiadať o zrušenie zasielania týchto e-mailov.

Autor: Juraj Kuba

LITERATÚRA

  1. www.apple.com
  2. http://mp3s.nadruhou.net/mp3-ke-stazeni-zdarma/