Online portfólio: tak vy ho ešte nemáte?!

Ak ste sa o svoju vysnenú pracovnú pozíciu uchádzali zhruba niekedy pred dvadsiatimi rokmi, tak na to, aby ste zaujali, vám zrejme bohato stačilo mať vyštudovanú vysokú školu. V tom čase bol totiž titul viac raritou ako samozrejmosťou a dostať ho ani zďaleka nebolo také jednoduché ako dnes.

sc061

Kvalita školstva a nároky na samotné štúdium však odvtedy rapídne klesli a odbory, na ktoré sa kedysi dostali len tí najlepší z najlepších, dnes bez väčšej námahy úspešne ukončí takpovediac hocikto. A dobrou správou to určite nie je už len z toho dôvodu, že takto získaný titul už potenciálnemu zamestnávateľovi nedokáže poslúžiť ako relevantný merateľ kvalifikácie uchádzača v danom odbore.

sc062Ako sa teda nestratiť v dave a dosiahnuť, aby si váš budúci šéf spomedzi všetkých tých nudných životopisov všimol a vybral práve ten váš? Správne, musíte sa niečím odlišovať. Ako sme už spomínali, v minulosti to bola práve odlišnosť v podobe titulu. Dnes však treba vymyslieť niečo iné. Niečo, čím sa nemôže pochváliť len tak každý druhý. A možností sa ponúka hneď niekoľko: Absolvujte výmenný študijný pobyt, napríklad cez program Erasmus+. Alebo si spravte online kurzy s certifikátom. Prihláste sa na stáž do vysnenej firmy už počas štúdia. Ale hlavne – vytvorte si on-line portfólio a hrdo ho zahrňte priamo do hlavičky svojho CV!

V digitálnej dobe nežijeme od včera a prístup na internet má už dnes asi naozaj každý. Tak prečo to nevyužiť? Skôr, než vás niekto prijme, potrebuje poznať vaše kvality a na ich základe zhodnotiť, či pre jeho firmu budete prínosom. Z kúska papiera, na ktorom sa chválite titulom zo školy, ktorú ročne dokončí asi 500 ľudí, ich ale ten niekto vyčíta asi len veľmi ťažko. Preto si musíte pomôcť aj trochu interaktívnejšie. Verte, že nikto neodolá lákavému odkazu, smerujúcemu na vaše portfólio. A nie, že neodolá, ale na pohovoroch ho dokonca čoraz častejšie začínajú aj sami vyžadovať. Nebuďte preto nepripravení a spravte si náskok.

sc063

Ako by ale malo také portfólio vlastne vyzerať? Je to hlavne vaša reprezentácia, takže si na ňom dajte záležať. Najdôležitejší je prvý dojem a hneď potom sú, samozrejme, na rade samotné referencie. Tie získate svojou vlastnou snahou a kreativitou. Ak vás zaujíma písanie, snažte sa tvoriť články a publikovať ich na rôzne portály, z ktorých si potom na svoj web skopírujete spätné linky. Alebo, ak ste grafik, nebojte sa zverejniť svoje diela! Tvorte pre niekoho alebo iba len tak, pre seba, pre radosť. Tým, že svetu ukážete, čo viete, máte šancu získať prácu, ktorá vás bude baviť. Pretože ľudia uvidia vaše reálne výsledky a zručnosti.

sc064

sc065

Takisto nie je na škodu zapájať sa do rôznych súťaží. Jednak si tak otestujete, či ste schopní splniť požadované zadanie do uvedeného deadlinu, jednak si svoje nápady po uzávierke môžete porovnať s ostatnými súťažiacimi a čo je najlepšie, ak náhodou vyhráte, môžete sa touto radostnou správou pochváliť aj na svojom portfóliu! Alebo vlastne… prečo by ste sa mali chváliť len ak vyhráte? Zapamätajte si, že ľudí zaujíma vaša práca ako taká a ak pozitívne výsledky neprídu hneď, netreba to vzdávať ale popracovať na sebe ešte viac.

sc066

Na základe svojho on-line portfólia nemusíte osloviť len potenciálneho zamestnávateľa, ale pri troche šikovnosti si môžete byť zamestnávateľom aj sami. Ak  sa ľuďom budú vaše výtvory páčiť a nájdete si dostatok záujemcov, pokojne sa môžete začať živiť aj ako freelancer. Rozhodnutie je len a len na vás…

Internet nám dnes ponúka naozaj neuveriteľné množstvo možností, vďaka ktorým sa môžeme plne realizovať. Preto túto jedinečnú šancu nenechajte ležať na zemi ale ju zdvihnite, pevne uchopte a nepustite. A úprimne, prvým krokom k takémuto úspechu je práve spomínaná on-line prezentácia vašich schopností. Bez nej sa v tejto dobe posuniete vpred len veľmi ťažko…

Tak čo, ani vy ešte stále nemáte svoje on-line portfólio?!

AUTOR:

Jana Topoľská


* Článok zaradený do súťaže časopisu Digitalmag v roku 2017 *