Študenti a online marketing

Čo môže robiť študent počas štúdia? No, čudovali by ste sa, ale vlastne čokoľvek. Len sa musí naozaj snažiť, byť aktívny a pochopiť, že len snaha byť jednorožcom sa pretaví do toho, aby sa ním niekto aj reálne stal. Ako vieme, jednorožce sa dnes už len tak nerodia. Jednorožcom sa viete stať.

Férová štartová čiara

Hlavne by si mal každý študent vyhodiť z hlavy rýchly zárobok online. Všelijaké klikačky, čítanie emailov, forex … všetko to sú bulls*ity. Písal som o tom dokonca článok “Ako REÁLNE zarobiť na internete”. Študent si musí uvedomiť, že to bude ťažké a nebude to quick-win. Lebo nič dobré, dnes nie je ľahké. Všetko si treba vydobyť.

Cestou pre študenta môže byť affiliate marketing

Aj ja som sa veľmi veľa vecí naučil sám, keď som mal 16 rokov a býval v Dobšinej. To bolo pred viac ako 12 rokmi, kedy neexistovali knižky o affiliate marketingu, slovenské affiliate siete a ani milióny návodov a blogov o tom, ako reálne tvoriť weby a zarábať online. 

Dá sa to. Affiliate prevedie študenta všeličím, čo sa mu v budúcnosti zíde. A verte mi, osobné soft a hard skills sú to, čo zamestnávateľ a trh potrebuje. Nie načítané veci a ani to, čo ťa naučili v škole. Ale to, čo si človek zažil, ohmatal a vyskúšal. Je to v celku opojné zarábať online. Keď si to vydriete, ide to potom vlastne samo. Písal som o tom aj krátky blog FLASHBACK: aké je opojné zarábať online

Čo vie naučiť študenta affiliate?

  1. Tvoriť weby na WordPress alebo iných CMS. Na správne fungovanie potrebuje web a musí sa ho naučiť vytvoriť.
  2. Robiť SEO, lebo optimalizácia a návštevníci z vyhľadávania zadarmo sú to, čo vie študent pretaviť do reálneho výsledku a peňazí. A nie je to úplná jadrová fyzika. 
  3. Študent si dnes už vyberá zo stoviek affiliate kampaní. Dobrý príklad je katalóg kampaní affiliate.sk. Čiže si môže vybrať segment, ktorý ho úprimne zaujíma a vie sa mu venovať naplno. 
  4. Content marketing, tvorbu textu a prácu s textom. Študent bude tvoriť obsah a ak nebude dobrý, na Google nebude fungovať. Dnes je SEO o kvalitnom obsahu
  5. Načrie aj do tajov linkbuildingu, technického fungovania webu, hostingu, domén atď. Sú to všetko veci, ktoré sa možno učia v škole, ale študentom sa nedostanú “do rúk”.
  6. Delegovať prácu resp. pracovať v tíme na jednom projekte.
  7. Social media marketing a správu sociálnych sietí. Študenti, ako používatelia, trávia na sociálnych sieťach väčšinu dňa. No pri affiliate projektoch, sa na sociálne siete vedia pozrieť aj z druhej strany, kedy budú spravovať svoje “firemné” resp. projektové profily.

Preto stále hovorím, že študenti marketingovej komunikácie by mali mať počas celého jedného ročníka svoj web, na ktorom budú uplatňovať to, čo sa naučia v škole. To je cesta, ako si vedia reálne vyskúšať prax na niečom svojom. A môžu to mať úplne zadarmo. 

AUTOR:

Štefan Polgári

Odporúčame: https://www.ecommercebridge.sk/